Browse By

Designové retropohovky

Existuje několik klasických ikon interiérového designu starých desítky let, které výrobci nabízejí v nezměněné podobě dodnes. Stále častěji se však setkáváme s kombinacemi současných s takzvanými retro prvky. Ne vždy je snadné určité tvary a barvy číst a najít v nich odraz konkrétní doby.
kožená křeslo 
Není retro jako retro

Retro je obecné označení pro vše minulé, což nám nabízí opravdu širokou škálu možností. V oblasti současného designu je tak však nejčastěji chápána doba 50. – 70. let minulého století. Padesátá léta přinesla především nové barvy a výrazné odstíny, ale také u nás také tzv. bruselský styl inspirovaný funkcionalismem a orientovaný na nové materiály (sklo, ocel, plast) a technologie. Světový design začal být hravější a často také ironický, což přirozeně odráželo náladu poválečné doby slibující prosperitu. 
pohovka se vzory
Šedesátá léta byla obdobím největších změn. Trend funkcionalismu a styl bez ozdob odezníval a květinové a geometrické motivy symbolizovaly velké společenské uvolnění, stejně tak jako rozvolněné oblé tvary nábytku, které umožnil technologický pokrok a vývoj umělých hmot. Sedmdesátá léta se inspirovala především lety do vesmíru a přistáním na Měsíci, začala epocha zvaná Space Age a řada světových designérů vycházela z filmů science fiction. Většina nábytku i doplňků měla organické tvary, také rohy začaly mít kulaté hrany a nejpoužívanějšími barvami se staly žlutá, oranžová, zelená a hnědá.
 
S čím kombinovat?
V oblasti retronábytku si vyberou milovníci minimalismu i romantiky. Vybírat přitom můžete z původních kousků, které jsou dostupné ve specializovaných obchodech, nebo z produktů současných návrhářů, kteří se retrem „pouze“ inspirují. Vzhledem k současnému trendu prvků dobře ladí v podstatě s jakýmkoli stylem, zásadní však je nemísit jednotlivá období. Stejně tak je potřeba zamyslet se nad barevností, ne všechny odstíny typické pro 50. léta lze kombinovat s barvami 70. let. Také výrazné vzory vybírejte s citem a držte se osvědčeného „méně je více“.

Designové retropohovky
Ohodnoťte příspěvek
Share