Browse By

Nenahraditelná petrželka! Poradíme, jak si zajistíte bohatou úrodu

 Nejlepší způsob uchování petrželky je zmrazení. Nať z petržele nevyužívejte jen na vaření.  Pomůže s oteklýma očima, rozzáří pleť a popožene zpožděnou menstruaci. 
petržel kořenová

Petržel kořenová

Patří mezi dvouletou kořenovou zeleninu. První rok vytvoří konzumní část – kořen a nať, druhý rok rozkvete a přinese semena. Kromě toho, že má nejaromatičtější nať ze všech druhů, výhodou je, že celá rostlina odolává mrazům. Proto se může ponechat na záhoně i v zimním období. Její přezimování nevyžaduje žádnou zvýšenou péči. Brzy na jaře vytváří nové listy, které jsou na záhonech k dispozici, dokud nenaroste petržel z nové jarní setby.
listy petržele
Pěstování:
– Přímo na záhony vyséváme osivo v březnu až dubnu, do řádků vzdálených 30 až 40 cm a do hloubky 1 až 3 cm.
– Když rostliny vytvoří 4 až 5 pravých listů, porost v řádku sjednotíme na vzdálenost 10 cm, aby se vytvořily kvalitní kořeny.
– Vyséváme ji až do poloviny června. Pozor, při pozdějším setí je půda již sušší, proto je klíčení a vzcházení velmi zdlouhavé.
 sadba petržele

Petržel naťová

Do tohoto druhu zařazujeme tyto tři formy – hladkolisté, kudrnaté a pestrolisté. Všechny jsou chuťově velmi dobré a jejich velké plus je dekorativnost. Jsou vhodné pro pěstování v květináči, ale ozdobou mohou být i v zahradě, kde lemují zeleninové nebo květinové záhony. Dekorativní nať obsahuje éterické silice a minerální látky s převážným obsahem draslíku, který reguluje obsah vody v lidském organismu a krevní oběh. 
Pěstování:
– Vyhovují jí teplejší oblasti, ale dobře se ji daří i na chladnějších stanovištích. Vyséváme od časného jara do hloubky 1 až 2 cm, vzdálenost řádků 40 až 50 cm.
– Pro přímé setí povrch půdy utlačíme. Po vzejití a zesílení rostlin, když mají tři až pět listů, půdu mezi řádky prokypříme a zároveň odstraníme plevel. Pokud je porost hustý, doporučuje se ho jednotit na vzdálenost 6 až 10 cm.
– Aplikací závlahy se zlepšuje kvalita listů. Na záhonu nezamrzá, proto jej lze sklízet i během zimy. V případě silných mrazů záhon přikryjeme listím, slámou nebo chvojím.

Nenahraditelná petrželka! Poradíme, jak si zajistíte bohatou úrodu
4.8 (95%)4